Teknoloji

Dünyanın İlk Tam Göz Nakli Gerçekleştirildi

Organ nakli çalışmaları günümüzde çok değerlidir. Bunun sonucunda ölen kişinin organları başka bir kişiye bağışlanıyor. hayata tutunmak anlam taşıyabilir. Ancak şu ana kadar yapılan çalışmalarda standartların çok fazla üzerine çıkılamadı. Örneğin göz gibi en değerli duyu organlarımızdan biri hiçbir zaman tamamen bir insandan diğerine geçmemiştir. transfer edilemedi.

Şimdi ise bu durumun yakın zamanda değişebileceğini ortaya koyan bir durum ortaya çıktı. New York’ta NYU Langone Health’de çalışan bir grup bilim insanı, Dünyanın ilk tam göz nakli Yaptıklarını açıkladılar. Nakledilen göz henüz görme yeteneğini kazanmadı ancak gelinen nokta bile tıp dünyası için yeterli değil. büyük bir başarıolarak kabul edildi.

21 saat süren operasyon gerçekleştirildi

Bir süre önce ABD’nin Arkansas eyaletinde yaşayan hasta iş kazası geçirdi . Yüksek voltajlı elektrik akımına kapılan şanssız adam yüzünün, ağzının ve sol gözünün büyük bir kısmını tamamen kaybetti. İlk aşamada kısmi yüz nakli gerçekleştiren uzmanlar, 21 saat süren operasyonla göz naklini gerçekleştirmeyi başardı. Geçmişte göz nakli genellikle korneadan yapılırken bu sefer tüm göz küresitransfer edildi.

6 ay önce gerçekleştirdikleri operasyonla ilgili konuşan Dr. Eduardo Rodriguez, bu süreçte kan damarları ve retina Ciddi bir gelişme olduğunu söyledi. Operasyon sırasında hastanın kök hücrelerini sinir bölgesine yerleştirdiklerini belirten bilim insanı, görme geri gelmese de göz küresindeki iyileşmenin çok önemli olduğunu belirtti. Rodriguez’e göre oftalmoloji alanında çalışan diğer doktorlarla işbirliği yaparak, bu durumda olmasa bileBaşka bir durumda, kesinlikle görme duyusunun yeniden kazanılmasına yardımcı olacaktır.

haberharran.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu